Somogy Megyei Minoritas Egyesület
oktatás, munka, szabadidős programok hátrányos helyzetűek számára
Somogy Megyei Minoritas Egyesület • 8600 Siófok, Tanácsház utca 10. • E-mail: somodorc@t-online.hu • Telefon: 06-30/492-8851
Kulturális tarkaságok Somogyban
A projekt száma: EFOP-1.3.4-16-2017-00004
Összköltség: 49 416 788
A támogatás mértéke: 100%.
A projekt befejezése: 2021. 05. 01.
A tervezett projektünk átfogó célja a cigányság autentikus kultúrájának ápolása és elsősorban a fiatalabb generáció körében annak életben tartása. Bármely népcsoport példájából látható, hogy saját kultúrájának feladása olyan folyamatokat indíthat el az adott csoport körében, amelynek eredményeként az megszűnik önálló, elkülönült, definiálható csoportként létezni, beleoldódik a társadalmi környezetbe.
A hagyományápolás tehát nem csupán egy a sok megvalósítandó feladat közül, hanem minden tevékenységünk magját alkotja, hiszen ezen keresztül biztosítható a felnövekvő generáción belül a folytonosság megléte. Örömmel vesszük mindazt, ami a magyarság révén ránk, cigányokra, a kultúránkra testállódott és büszkék vagyunk minden olyan elemre, amelyet mi adhattunk a befogadó többség számára.
A kiíró elvárásait meghaladva úgy döntöttünk, hogy a projektet a lehetőségek keretein belül megyei szintűvé tesszük. A kiválasztott települések mindegyikében átlag feletti a roma népesség aránya, a helyi szervezetek aktívak, a célcsoportot könnyen és gyorsan képesek mozgatni, mozgósítani, motiválni és ha kell akkor regulálni. Megvalósítási helyszínek szerint a projekt zömében Somogy megyében valósul meg, egy elem tekintetében azonban 1-1 Baranya és Tolna megyei település is bevonásra kerül.
2018-ban 8 somogyi települést és 3 nagyobb járási központot választottunk ki.
Tolna megyéből: Nagykónyi.
Baranya megyéből: Vásárosdombó.
E két utóbbi település csak a Hagyományőrzési, - átadási tevékenységnél szerepel a projekt első évében. Célja, hogy az akkor megrendezésre kerülő Ki Mit Tud vetélkedő résztvevői körét regionális szintre emeljük (tehát e településen egy-egy válogató vetélkedőt rendezünk azoknak a tolnai és baranyai cigány fiataloknak, akik az autentikus hagyományőrzés terén szeretnék megmérettetni magukat.)
2019-ben 16 település és 3 járási központot választottuk ki (Somogy megyében.)
Projekt tartalma
1. Hagyományátadáshoz kapcsolódó események
Az első évben egy regionális Ki Mit Tud vetélkedő kerül megrendezésre úgy, hogy a régió három megyéjében egy-egy elővetélkedőt rendezünk, majd a zsűri által legjobbnak ítélt 4-5 produkció kerül be a regionális döntőbe.
A válogató vetélkedők helyszínei: Kadarkút (Somogy), Nagykónyi (Tolna) és Vásárosdombó (Baranya).
A döntő helyszíne: Kadarkút
A potenciális résztvevőket arra ösztönözzük, hogy olyan egyéni, szóló produkciókat mutassanak be, amelyeknek közvetlen roma gyökereik vannak, és ha lehet a produkció az eredeti nyelven kerüljön bemutatásra. A döntő helyezettjeitt díjazzuk. A kategóriák első helyezettjei egy-egy középkategóriás laptopot kapnak, a 2. és 3. helyezettek pedig egy-egy középkategóriás táblagépet.
A második és harmadik évben a megye 4 kiválasztott településén évi 1-1 hagyományápolási rendezvény kivitelezése, amelyben elsődleges szerepet kapnak a hagyományos mesterségek bemutatói, a népi gyökerű képzőművészeti alkotások bemutatása. Kakas József, kosárfonó népi iparművész készen áll, előzetes egyeztetést követően bármikor bemutatót tartani.
A fenti elemekkel párhuzamosan, de elkülönülten egy olyan informális ismeretterjesztési elem is lezajlik, amely témája kapcsán e területhez, a hagyomány megőrzéséhez kapcsolódik. A Kaposvári Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem tudásbázisára építve olyan "előadás" zajlik, amely a második évben a cigányság eredettörténetét taglalja, a harmadik évi rendezvényen pedig a cigány társadalmi berendezkedés belső rendjével foglalkozik.
2. Újszerű ismeretátadási programok
Az elem a Roma Holokauszt megemlékezéshez kapcsolt programban jelenik meg.
3. Roma Holokauszt megemlékezés
A projekt évente 8 eseményt tartalmaz, azaz minden településen egyet minden évben. Szem előtt tartva döntöttünk úgy, hogy nem egy központi megemlékezést tartunk, hanem elvisszük a programot minden bevont településre és mindenhol kiegészítjük a szokványos gyertyás - koszorús klisét egy nem hosszú , ám célirányos ismeretterjesztő eseménnyel, ahol az érdeklődők filmbejátszások, ehhez kapcsolódó szóbeli kiegészítések formájában beleláthatnak a holokauszt fogalom mögött húzódó tartalomba. A résztvevők számára helyben biztosítjuk az inkább gesztus értékű ellátást, üdítők, esetleg kávé, pogácsa, egyéb snack formájában.
4. Kulturális események
- Települési
Szintén a 8 településen kerülnek megrendezésre, évente 3 alkalommal. Eredendően megpróbáljuk a helyben működő és a hagyomány iránt elkötelezett személyeket vagy formációkat szerepeltetni, legyen tánc, népdal, hangszeres zene. A folklór bemutatóval párhuzamosan a résztvevőket szerényen megvendégeljük valamilyen egytálétel és üdítő formájában.
- Járási központokban
A 3 nagyobb járási központban (Kaposvár, Marcali, Nagyatád) tartandó kulturális rendezvény mind tartalmában, mind léptékében eltér a települési rendezvényektől. Cigány ételek bemutatója és kóstoltatása, amatőr népművészek fellépései, meghívott profi zenei és tánc előadók. A korábban már említett megyei népművészek, népi iparművészek mellett olyan szereplőket is meghívunk, akik roma származásúak és valamilyen területen elismert szakemberekké váltak.
5. Gyermektábor
Évente egy tábort tervezünk, amelyen alkalmanként a megyéből 32 hátrányos helyzetű gyermek vehet részt. A kiválasztást a 8 település nemzetiségi önkormányzata végzi. Velük egyeztetve olyan fiatalok, általános iskolás korosztály, 4-7. osztályosok jelölését kérjük, akik érdeklődést mutatnak a cigány nyelv elsajátítása iránt, esetleg használják és beszélik azt. A 6 napos tábor ugyanis erre a területre fókuszál. Hogy a menti mentorok dolga egyszerűbb legyen, inkább azon gyermekeket részesítjük előnyben, akiknek már van valamilyen jártasságuk a nyelven. A nyelvi képzés nem tanóraszerű formában történik, inkább játékok, mozgásos feladatok közben történik a fejlesztés.
Az ismeretszerzési, tanulási tevékenység a gyermektábor során valósul meg.